• Past Award Winners

    (Revised 6.21.21)

    (These lists are incomplete. We are working to secure the names of past winners.)

     

    Professional of the Year

    • 2021 Bob Satnan, Sedalia
    • 2020 Matt Deichmann, APR, Franscis Howell
    • 2019 Cathy Orta, Rockwood
    • 2018 Janice Phelan, Lee’s Summit
    • 2017 Melanie Powell-Robinson, Riverview Gardens
    • 2016 Stephanie Smith, APR, Fort Osage
    • 2015 Kelli Price, Joplin
    • 2014 Mickey Schoonover, APR, Pattonville
    • 2013 Jill Filer, Harrisonville
    • 2012 Tina Zubeck, Platte County
    • 2011 Chris Tennill, APR, Clayton
    • 2010 Kim Cranston, APR, Rockwood
    • 2009 Paul Tandy, APR, Parkway
    • 2008 Mary Jo Burton, APR, North Kansas City
    • 2007 David Luther, Jefferson City
    • 2006 Cindy Gibson, APR, Ritenour
    • 2005 Nicole Kirby, APR, Park  Hill
    • 2004 Roger Kurtz, MASA Executive Director & MOSPRA Member
    • 2003
    • 2002
    • 2001
    • 2000
    • 1999 Dan Burns, Rockwood
    • 1998 Howard Emerson, Hazelwood
    • 1997
    • 1996
    • 1995 Bob Guttmann, Pattonville 

     

    Distinguished Service Award (External)

    • 2021 Susan Downing, APR, Ladue (Ret.), “Write It, Downing,” LLC
    • 2020 Kadee Brusard, KY 3 TV, Springfield
    • 2019 Ken DeSieghardt, Patron Insight
    • 2018 Cindy Gibson, APR, Past MOSPRA President and Education Consultant
    • 2017 Maynard Wallace, Missouri State Board of Education
    • 2016 Tracy Black, Troy Schools Foundation
    • 2015 Dr. Gary Sharpe (MASA Executive Director, RET.)
    • 2014 David Luther, Jefferson City Schools (Ret.)
    • 2013 Brent Ghan, MSBA
    • 2012 Dr. Chris Straub, Retired Supt, MASA, MSBA
    • 2011 Guin Martin Mundorf, LLC
    • 2010 Senator Charlie Shields
    • 2009 Dan Burns, Unicom-ARC
    • 2008 Todd Fuller, MSTA
    • 2007 Phil Witt, WDAF TV
    • 2006 Jim Morris, DESE
    • 2005 Warren Krech, Jefferson City Radio Personality
    • 2004
    • 2003
    • 2002
    • 2001
    • 2000
    • 1999 Dr. Robert Bartman, Commissioner of DESE
    • 1998 Rick Hemmingsen, Independence Chamber of Commerce
    • 1997
    • 1996
    • 1995 Michael & Allison Wurst, Henry Wurst Printing 

     

    Distinguished Service Award (Internal) (This award began in 2019)

    • 2021 Stepanie Smith, APR, Fort Osage
    • 2020 Jill Filer, Harrisonville
    • 2019 Nicole Kirby, APR Park Hill

     

    Administrator of the Year

    • 2021 Paul Mensching, Harrisonville
    • 2020 Susan Crooks, Leeton
    • 2019 Dr. Matt Teeter, Willard
    • 2018 Dr. Chris Kilbride, Ritenour
    • 2017 Dr. Aaron Zalis, Rolla
    • 2016 Dr. John Jungmann, Springfield
    • 2015 Todd Willhite, Salisbury
    • 2014 Dr. Stephen Kleinsmith, Nixa
    • 2013 Dr. Allan Markley, Raytown
    • 2012 Dr. CJ Huff, Joplin
    • 2011 Dr. Chris Belcher, Columbia
    • 2010 Dr. Terry Adams, Wentzville
    • 2009 Dr. Tom Cummings, NKC
    • 2008 Dr. David Benson, Ladue
    • 2007 Dr. Larry Ewing, Fort Osage
    • 2006 Dr. Don Senti, Clayton
    • 2005 Dr. Craig Larson, Rockwood
    • 2004
    • 2003
    • 2002
    • 2001
    • 2000
    • 1999 Dr. Lynn Beckwith Jr., University City
    • 1998 Dr. Terry Holder, St. Charles City
    • 1997 Dr. Jerry Cooper, Hickman Mills

     

    New Professional of the Year (formerly "Rookie of the Year")

    • Ana Espinoza, Monett; Ketina Armstrong, Meremac Valley R-III; Brian Heyman, Pattonville; Chuck McPherson, Grandview; Aurora Meyer, Columbia; Leigh Anne Reynolds, Boonville; Hunter Robinson, Mehlville (The selection committee felt that all of the nominees were deserving of the excellent work they did during the COVID-19 pandemic.)
    • 2020 Kim Connell, Hollister
    • 2019 Whitney Burrell, Willard
    • 2018 Angie Lawson, Clinton
    • 2017 Melissa McConnell, Belton
    • 2016 Ben Fisher, Reed Springs
    • 2015 Joey Austin, St. Joseph
    • 2014 Bob Satnan, Sedalia
    • 2013 Mallory McGowin, Jefferson City
    • 2012 Kim Vann, Jopin
    • 2011 Lana Snodgras, West Plains
    • 2010 Steve Robertson, Cape Girardeau
    • 2009 Zac Rantz, Nixa
    • 2008 Doug Bray, Ritenour
    • 2007 Kelly Wachel, Center
    • 2006 Michelle Cronk, North Kansas City
    • 2005 Ishmael Sistrunk, Normandy
    • 2004
    • 2003
    • 2002
    • 2001
    • 2000
    • 1999 Erica Abbett, Ladue
    • 1998 David Clohessy, Riverview Gardens
    • 1998 Marci McGraw, Fort Osage
    • 1997 Amy Adams Moeller, CSD
    • 1996
    • 1995 Jeff Arnett, Rockwood

     

    Zubeck Spirit Award 

    • 2021 Laura Hulett, Platte
    • 2020 Marci Minor, Mexico
    • 2019 Paul Tandy, Parkway
    • 2018 Erica Chandler, Affton
    • 2017  Meridith Pobst, Jackson
    • 2016  Michelle Cronk, North Kansas City
    • 2015  Jill Filer, Harrisonville
Last Modified on June 21, 2021